
Trądzik pospolity – rodzaje trądziku, jego typowe objawy i sposoby postępowania
Zauważyłaś przykre objawy trądziku pospolitego? Nie wyciskaj zmian, ponieważ tylko nasilisz problem.
Istnieje wiele metod postępowania z trądzikiem, ale najlepiej, by tę najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą zalecił Ci dermatolog1. Zanim jednak dojdzie do wizyty, poznaj swojego przeciwnika.
Początek trądziku – jak rozpoznać objawy?
Trądzik pospolity jest dokuczliwym schorzeniem dermatologicznym, które – w różnym stopniu – dotyka niemal wszystkich. Jak można go rozpoznać? Pierwszy objaw, który powinien zwrócić Twoją uwagę, to wzmożone wydzielanie łoju. Na pewno nie umknie Ci nadmiar sebum, zwłaszcza w okolicy czoła, nosa i brody. To sygnał, że wkrótce pojawią się zaskórniki, czyli zmiany niezapalne. Wykwity nie muszą występować wyłącznie na twarzy – często zajmują również tułów, czasem klatkę piersiową, rzadziej kończyny (ramiona) i pośladki1,2.
Istnieją dwa podstawowe typy zaskórników: otwarte i zamknięte1. Jak je odróżnić?
W centrum zaskórników otwartych znajduje się niewielki otworek, przez który wydostaje się masa łojowo-rogowa. W zmianach gromadzi się melanina (brunatny barwnik skóry); dochodzi w nich także do utleniania keratyny, czyli białka, które buduje zrogowaciały naskórek. W rezultacie szczyt zaskórników otwartych ma wyraźny, ciemny odcień – bez trudu zauważysz to w lustrze.
Wygląd zaskórników zamkniętych jest zupełnie inny – to białawe, drobne zmiany, które tworzą się w głębszych warstwach skóry. Powstają z „winy” korneocytów (martwych komórek naskórka), które zbierają się w ujściu gruczołów łojowych, blokują je i uniemożliwiają wydostanie się łoju.
Faza zapalna trądziku pospolitego
Powstanie zaskórników oznacza koniec okresu niezapalnego trądziku – po tym łagodnym etapie najczęściej problem przechodzi w fazę zapalną, na której przebieg wpływają przede wszystkim czynniki infekcyjne1,4.
W umiarkowanej postaci trądziku do zaskórników dołączają grudki, a więc wykwity o charakterze zapalnym. To wypukłe, czerwonawe zmiany, które z czasem mogą przekształcać się w krosty, czyli wykwity wypełnione ropą. Jeśli je zaniedbasz, rozwiną się w nacieki zapalne. W zmianach ropnych występują bakterie Propionibacterium acnes, które przyczyniają się do dodatkowych podrażnień i prowadzą do rozprzestrzeniania się stanu zapalnego w skórze właściwej1,4.
Z kolei o ciężkiej postaci trądziku pospolitego mówimy kiedy zmiany nasilają się i na skórze widać m.in. takie zmiany jak cysty, guzki itp. Takie stadium trądziku wymaga zawsze postępowania pod okiem lekarza specjalisty. Jest to niezbędne m.in. po to, aby uniknąć powikłań w trądziku, np. blizn1.
Rodzaje trądziku pospolitego3
Istnieją różne klasyfikacje trądziku pospolitego. Biorąc pod uwagę typ zmian skórnych, mówi się o trądziku:
- zaskórnikowym – w jego przebiegu występują wyłącznie zaskórniki (zamknięte i otwarte);
- grudkowo-krostkowym – do zaskórników dołączają grudki i krosty;
- guzkowo-cystowym – obserwuje się głębokie guzy zapalne i guzy ze zgromadzoną treścią ropną;
- piorunującym – oprócz zmian trądzikowych pojawiają się też objawy ogólne, m.in. wzrost temperatury ciała, bóle stawowo-mięśniowe, osłabienie, nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych (leukocytoza, wyższe OB).
Ze względu na rodzaj objawów wyróżniamy trądzik:
- młodzieńczy – z zaskórnikami i grudkami, który ustępuje z wiekiem (największe nasilenie zmian przypada na okres pokwitania);
- ropowiczy – z torbielami ropnymi, które, gojąc się, pozostawiają blizny;
- skupiony (częstszy u mężczyzn) – z głębokimi naciekami, torbielami ropnymi i dużymi zaskórnikami, które mogą zlewać się i goić przez bliznowacenie;
- bliznowcowy – z bliznowcami powstającymi w obrębie wykwitów trądzikowych;
- o ciężkim przebiegu, z objawami ogólnymi (zwykle u młodych mężczyzn) – z silnymi wykwitami, gorączką, odchyleniami w badaniach laboratoryjnych i zmianami w obrazie RTG (w stawie mostkowo-obojczykowym).
Z uwagi na czynniki prowokujące powstawanie zmian trądzik dzieli się na:
- zawodowy (u pracowników po kontakcie, np. z chlorem, olejami);
- polekowy (u osób stosujących: steroidy, witaminę B12, jod, barbiturany)
- kosmetyczny (w wyniku nadużywania pudrów, róży, podkładów, które blokują gruczoły łojowe i potowe);
- niemowlęcy – związany ze stosowaniem olejów mineralnych do pielęgnacji skóry niemowląt.
Trądzik tego rodzaju bywa mniej problematyczny. Wyeliminuj czynnik, który odpowiada za objawy, a zmiany ustąpią.
Trądzik pospolity – metody postępowania
Jak należy postępować z trądzikiem? Na pewno powinnaś zasięgnąć porady specjalisty. Najczęściej stosuje się preparaty miejscowe o działaniu:
- przeciwłojotokowym;
- przeciwbakteryjnym;
- przeciwzapalnym;
- komedolitycznym, czyli przeciwzaskórnikowym3.
Postępowanie zwykle zaczyna się od stosowanych bezpośrednio na skórę retinoidów, które hamują powstawanie mikrozaskórników, zaskórników i zmian zapalnych, oraz istotnie ograniczają ich liczbę. Co ważne, retinoidy zwiększają wnikanie innych substacji, które zwalczają trądzik, np. klindamycyny, erytromycyny4 .
Ciężkie, zaawansowane stadium trądziku pospolitego zawsze powinien ocenić lekarz, aby móc ustalić optymalną terapię. Prawdopodobnie zaleci przyjmowanie leków doustnych – antybiotyków lub izotretynoiny, czyli pochodnej kwasu witaminy A1,3.
Jeśli zauważyłaś nawet niewielkie wykwity, nie odkładaj kuracji „na jutro” – zmiany same nie znikną. Im wcześniej zaczniesz z nimi walczyć, tym większa szansa na osiągnięcie sukcesu – w postępowaniu z trądzikiem czas ma duże znaczenie1.
dr n. med. Paweł Brzewski
Bibliografia:
- L. Mazarek, Trądzik, http://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity, dostęp: 19.02.2017
- J. Szepietowski, M.Kapińska-Mrowiecka, A. Kaszuba, A. Langer, W. Placek, H. Wolska, Ł. Matusia, Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie,” Przegląd Dermatologiczny” 2012, 99, s. 649–673, http://www.termedia.pl/Tradzik-zwyczajny-patogeneza-i-leczenie-Konsensus-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego,56,20040,1,0.html, dostęp: 19.02.2017
- K. Iwanek, Trądzik pospolity, „Lek w Polsce” vol. 25 nr 01’15:(284): 35-41, http://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=54dc9ea33a367, dostęp: 19.02.2017
- R. Nowicki, Trądzik pospolity: skuteczne leczenie, „Przewodnik lekarza” 2006; 5: 96-102, http://www.termedia.pl/Tradzik-pospolity-skuteczne-leczenie,8,6425,1,0.html, dostęp: 22.02.2017