
Trądzik zaskórnikowy - sposoby na jego usunięcie
Leczenie trądziku zaskórnikowego bywa wyzwaniem, które wymaga kompleksowego podejścia.
Warto podjąć jednak ten trud, gdyż obecnie istnieją bardzo dobre rozwiązania tej częstej przypadłości nastolatków. Nowoczesne preparaty i kosmetyki są w stanie skutecznie wspomóc walkę ze zmianami skórnymi. Nie należy przy tym zapominać, że oprócz nich przydadzą się także drobne zmiany w stylu życia.
Jak postępować z trądzikiem zaskórnikowym?
Co to jest trądzik zaskórnikowy?
Trądzik zaskórnikowy (Acne comedonica) jest jedną z odmian trądziku młodzieńczego. Pojawia się w okresie dojrzewania i zazwyczaj idzie w parze z łojotokiem. Jakie są jego przyczyny? Powstawanie nieładnych zmian wiąże się z nadprodukcją łoju, jednak nie bez znaczenia są zawirowania hormonalne, zachodzące w okresie pokwitania.
Ta postać trądziku występuje głównie na twarzy i obejmuje czoło, nos i brodę. Charakteryzuje się powstawaniem otwartych lub zamkniętych zaskórników o wielkości 1-3 mm1. Co to oznacza?
Zaskórniki otwarte w części środkowej mają otwór, przez który wydostaje się masa rogowo-łojowa. Ponadto ten rodzaj zaskórników ma ciemniejsze zabarwienie na szczycie, co jest spowodowane utlenianiem się keratyny (białko budujące skórę, włosy i paznokcie) i gromadzeniem melaniny (barwnik występujący głównie w skórze i włosach).
Zaskórniki zamknięte są natomiast drobne, białe i tworzą się na skutek nagromadzenia korneocytów (martwe komórki gromadzące się w warstwie rogowej naskórka) w ujściach gruczołów łojowych2.
Chociaż dla osoby dotkniętej trądzikiem każdy nowy wykwit to powód do stresu, czeka na Ciebie kilka dobrych wiadomości. Po pierwsze, trądzik zaskórnikowy powinien zniknąć samoistnie po kilku latach. Po drugie, należy do łagodnych odmian trądziku. Po trzecie i chyba najważniejsze, istnieje wiele metod radzenia sobie z tym problemem1.
Trądzik zaskórnikowy – sposoby postępowania
Cera zaskórnikowa bywa źródłem kompleksów, dlatego warto zrobić wiele, żeby pozbyć się niechcianych zmian. Z tym rodzajem trądziku zwlacza się przede wszystkim retinoidy, alternatywnie można stosować kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy.
Retinoidy są pochodnymi witaminy A. Ze względu na budowę i właściwości wyróżniamy trzy generacje tych związków. Bardzo skutecznym w walce z trądzikiem związkiem jest tretynoina (kwas retinowy), która należy do generacji pierwszej, czyli retinoidów naturalnych. Ich działanie na stan skóry jest bardzo korzystne, m.in. dzięki działaniu złuszczającem, które sprzyja usuwaniu martwych komórek naskórka i w efekcie sprzyja odblokowywaniu zatkanych porów skóry3.
Czy istnieją domowe sposoby na trądzik zaskórnikowy? Trudno znaleźć takie, które mają oficjalne, medyczne potwierdzenie. Postaraj się nie eksperymentować z cerą, a jeśli potrzebujesz porady na temat pielęgnacji, poproś o nią specjalistę.
Jak wspomóc postępowanie z trądzikiem zaskórnikowym?
Dobrze dobrane środki farmakologiczne to podstawa, jednak warto też zwrócić uwagę na dietę i styl życia. W przypadku osób borykających się z problemem trądziku zalecane jest spożywanie produktów bogatych w białka, np. chudych gatunków mięsa oraz tych o niskim indeksie glikemicznym (m.in. warzywa czy pełnoziarniste produkty zbożowe)4. Oprócz tego, unikaj stresu, gdyż badania wykazały, że istnieje silna korelacja między napięciem psychicznym a zaostrzeniem zmian trądzikowych. Ponadto jeżeli pod wpływem stresu masz tendencję do drapania, czy wyciskania zaskórników, nawet trądzik o umiarkowanym nasileniu może się zaostrzyć i pozostawić blizny5. Choć to trudno kontrolować, postaraj się trzymać dłonie z daleka od buzi, a trądzik i zaskórniki będą miały trudniejsze warunki do rozprzestrzeniania.
dr n. med. Paweł Brzewski
Bibliografia:
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, 60(2): 13-18
- L. Marek, Trądzik, http://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity dostęp: 13.04.2017
- Boryczka M. i wsp., Retinoidy jako substancje czynne produktów leczniczych, kosmetyków i suplementów diety, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy” 2010, 8, 8-16
- K. Iwanek , Trądzik pospolity, „Lek w Polsce” vol 25 NR 01’15 (284): 35-41
- K. Kam, Stress and Acne, http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/features/stress-and-acne#1 dostęp: 14.04.2017