
Wyciskać czy nie wyciskać pryszczy?
Trądzik na policzkach, nosie, czole czy brodzie wiąże się z powstawaniem nieestetycznych zmian skórnych, jakimi są pryszcze.
Choć wypryski kojarzą nam się z trądzikiem młodzieńczym, mnóstwo osób, przede wszystkim kobiet, boryka się z tym problemem również w wieku dorosłym. Jeśli na Twojej twarzy też pojawiają się zmiany, pewnie kusi Cię, żeby jak najszybciej się ich pozbyć. Jednak czy ich wyciskanie to na pewno dobry pomysł?
Skąd się biorą?
Nieestetyczne grudki, czy krosty są konsekwencją zatkania lub zapalenia gruczołów łojowych. Widocznym objawem takiego stanu jest powstawanie zmian skórnych: czerwonych, opuchniętych i wypełnionych ropą.
Nie ma jednej, konkretnej przyczyny ich powstawania, gdyż rolę odgrywają tu m.in.: produkcja sebum, martwe komórki naskórka, zatkane pory i bakterie trądzikowe, a w niektórych przypadkach infekcja grzybicza1. W tworzeniu się zmian mają też udział hormony. Z tego względu bardzo typowym problemem jest pojawiający się w wieku dojrzewania trądzik młodzieńczy1,2.
Jak wiadomo, zmiany trądzikowe pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także na: szyi, dekolcie, ramionach albo plecach, co jest kłopotliwe szczególnie w ciepłe dni.
Wyciskanie zmian trądzikowych - kilka powodów, dla których nie powinno się tego robić.
Niestety, chociaż jest to bardzo częsty sposób na ich szybkie usunięcie, trzeba uświadomić sobie, że to zły pomysł. Wyciskanie, drapanie i wszelkie drażnienie już istniejących zmian jest wymieniane wśród powodów rozwoju trądziku2. Chcąc się ich szybko pozbyć, możesz bowiem sprawić, że się tylko rozprzestrzenią, a przecież nie o to Ci chodzi.
Co się dzieje, kiedy wyciskasz zmiany trądzikowe? Po pierwsze wcale nie pozbywasz się ze skóry bakterii trądzikowych Propionibacterium acnes, a wręcz stwarzasz im warunki, aby dostały się do jej głębszych warstw, gdzie powodują powstawanie cyst. Ponadto rozprzestrzenia się także stan zapalny i jeśli nad nim nie zapanujesz, pozbycie się trądziku będzie jeszcze bardziej uciążliwe. Pamiętaj, że tworzenie się wyprysków to proces, który nie ogranicza się do skóry, ale odpowiada za niego system immunologiczny, dlatego samo wyciśnięcie zmian problemu nie rozwiąże. Dlaczego więc go pogarszać3?
Jak pozbyć się trądziku?
W związku z powszechnym występowaniem trądziku, zagadnienie "jak postępować z trądzikiem" nie traci na aktualności. Podstawowa zasada, jaką należy się kierować, brzmi: "działaj błyskawicznie, aby problem się nie zaognił". Ponadto podejdź do tego kompleksowo, poprzez stosowanie preparatów oraz kosmetyków stworzonych specjalnie z myślą o cerze trądzikowej.
Podstawą pielęgnacji jest właściwa higiena, dlatego dwa razy dziennie myj twarz, szyję i dekolt specjalistycznymi, delikatnymi preparatami bez alkoholu etylowego. Istotną rolę odgrywa też nawilżanie. Sięgaj więc po wysokiej jakości kremy pielęgnacyjne, które nie obciążają skóry.
Kosmetyki do makijażu także powinny mieć lekką i beztłuszczową formułę.
Sposób radzenia sobie ze zmianami trądzikowymi zależy od ich rodzaju oraz stopnia nasilenia problemu. Z trądzikiem zaskórnikowym można poradzić sobie przy pomocy preparatów z retinoidami. W przypadku trądziku grudkowo-krostkowego sprawdzają się preparaty zawierające substancje antybakteryjne, np. stosowane miejscowo antybiotyki czy nadtlenek benzoilu. Jeżeli zaś trądzik nie znika lub się nasila, należy udać się do specjalisty.
Dziś, kiedy w aptekach dostępne są nowoczesne i profesjonalne środki, a gabinety kosmetyczne oferują zabiegi na trądzik, nie ma sensu stosować metod, które tylko nasilą problem. Zatroszcz się o skórę na co dzień, aby móc wkrótce cieszyć się jej pięknym wyglądem.
dr n. med. Paweł Brzewski
Bibliografia:
- S. S. Gardner, Pimples (Zits, Spots): Causes, Symptoms and reatments, http://www.medicalnewstoday.com/articles/71702.php dostęp: 14.04.2017
- S. S. Gardner, Skin Conditions and Acne, http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/acne#1 dostęp: 14.04.2017
- To Squeeze or Not to Squeeze: The Down Low on Pimples, http://www.facingacne.com/squeeze-squeeze-pimples/ dostęp: 14.04.2017