
10 czynności, których warto unikać przy trądziku
Trądzik młodzieńczy, trądzik dorosłych, ciężki albo umiarkowany - każda postać tej dokuczliwej choroby skórnej wymaga odpowiedniego postępowania i pielęgnacji.
Niestety, niektóre nawyki są w stanie jeszcze bardziej pogorszyć sytuację, spowodować podrażnienie skóry i kolejne wykwity. Sprawdź, jak prawidłowo troszczyć się o cerę, żeby szybciej uporać się z problemem.
Oto kilka czynności, których powinny unikać osoby dotknięte trądzikiem:
- Bardzo częste mycie – jeszcze niedawno funkcjonował mit, że w przypadku nadmiernego wydzielania sebum i tendencji do zmian trądzikowych, skórę należy jak najczęściej myć oraz dążyć do jej wysuszenia. Dziś już jednak wiemy, że jest zupełnie odwrotnie. Optymalna częstotliwość mycia twarzy to dwa razy dziennie, gdyż częstsze mycie i związane z nim wysuszenie oraz podrażnienie skóry jeszcze bardziej wzmagają łojotok1,2.
- Używanie niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych, szczególnie do mycia twarzy, które jest przecież podstawowym, codziennym zabiegiem higienicznym. Stosuj tylko specjalistyczne preparaty. Unikaj natomiast zapachowych mydeł (środki zapachowe i mentol są czynnikami wywołującymi lub nasilającymi objawy), nie sięgaj też po preparaty zawierające alkohol etylowy3.
- Opalanie – według niektórych opinii kąpiel słoneczna to dobry sposób na trądzik i jest w tym stwierdzeniu trochę prawdy, ponieważ promieniowanie UV (w niewielkich dawkach) działa antybakteryjnie i pomaga „zasuszać krosty”. Kluczem jest jednak umiar, gdyż zwolenniczki nadmiernego opalania mogą w dłuższej perspektywie pogorszyć stan swojej cery1.
- Brak ochrony przed mrozem – tak samo, jak długotrwałe przebywanie w słońcu i upale, narażenie skóry na działanie mrozu może mieć negatywne konsekwencje. To dlatego, że mróz wysusza skórę i tym samym stwarza bakteriom lepsze warunki bytowania, co skutkuje brzydkimi wykwitami. Jeśli więc doskwiera Ci trądzik na twarzy, w chłodne dni zadbaj o odpowiednie nawilżenie i ochronę skóry4.
- Stosowanie peelingów ziarnistych – ten sposób złuszczania martwego naskórka jest stosowany coraz rzadziej, ponieważ są nowocześniejsze metody. Dobry peeling na trądzik powinien działać delikatnie, bez zaostrzania zmian. Sprawdzą się tutaj profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym, np. peeling kawitacyjny albo chemiczny, z wykorzystaniem kwasu glikolowego, mlekowego, azelainowego czy migdałowego5.
- Intensywna aktywność fizyczna – sport z jednej strony pomaga walczyć z trądzikiem poprzez łagodzenie stresu, a ten, jak już wiesz, może zaostrzać problem. Postaraj się jednak wybrać umiarkowane formy aktywności, gdyż bieganie (szczególnie w gorący dzień) albo wylewanie z siebie siódmych potów na siłowni raczej nie pomogą Ci uporać się z trądzikiem. Jeżeli jednak nie chcesz rezygnować z męczących treningów, po ich zakończeniu niezwłocznie weź prysznic6.
- Ostre przyprawianie potraw – istnieje wiele badań potwierdzających, że w przypadku osób chętnie sięgających po ostre dania, szczególnie przyprawione chili, dochodzi do pogorszenia stanu cery trądzikowej. Nawet, jeżeli uwielbiasz pikantne dania, postaraj się je ograniczać – piękna i zdrowa skóra jest tego warta7.
- Palenie papierosów – to nie mit, że nałóg tytoniowy katastrofalnie wpływa na wygląd cery. Możemy wręcz spotkać się z określeniem „trądzik palacza”. Przeprowadzone kilka lat temu badania z udziałem kobiet w wieku 25-50 lat wykazały, że w grupie palaczek było ewidentnie więcej pań dotkniętych trądzikiem, niż w grupie niepalących8.
- Skubanie, dotykanie, wyciskanie – jeśli nie chcesz mieć kolejnych pryszczy na twarzy, postaraj się jej nie dotykać, nie skubać już istniejących zmian i nie wyciskać pryszczy, gdyż możesz niechcący spowodować infekcję. Ponadto takie nawyki często pozostawiają niechciane ślady po trądziku. W przypadku, gdy często rozmawiasz przez telefon, postaraj się trzymać wyświetlacz w pewnej odległości od twarzy, żeby nie przenosić na skórę zanieczyszczeń2.
- Zarywanie nocy – sen jest dobry na wszystko, również na trądzik. To dlatego, że każda pominięta godzina snu zwiększa o 14% wystąpienie stresu psychologicznego. Stres natomiast skutkuje wydzielaniem takich hormonów, jak kortyzol czy adrenalina, które mogą pogorszyć stan skóry2,6.
Trądzik to problem złożony i wymaga kompleksowego podejścia. Dobry preparat na trądzik i specjalistyczne kosmetyki to podstawa, jednak zdrowy tryb życia i unikanie pewnych zgubnych przyzwyczajeń mogą zdziałać naprawdę wiele.
dr n. med. Paweł Brzewski
Bibliografia:
- K. Iwanek, Trądzik pospolity, „Lek w Polsce” vol 25 nr 01’15 (284): 35-41
- Acne: Causes, Diagnosis and How to Get Rid of Acne, http://www.medicalnewstoday.com/articles/107146.php?page=2#how_to_prevent_making_acne_worse dostęp: 13.04.2017
- E. Robak, L. Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię,”Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2010; tom 64: 439-450
- Is the Climate Causing Your Acne? http://www.facingacne.com/climate-causing-acne/ dostęp: 13.04.2017
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, 60(2): 13-18
- A. Jackson-Cannady, 10 Lifestyle Steps to Help Your Acne, http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/features/lifestyle#1 dostęp: 13.04.2017
- 9 Foods That Cause Acne, http://dailyhealthremedies.com/9-foods-that-cause-acne/ dostęp: 13.04.2017
- B. Capitanio i wsp., Acne and smoking, 2009 May-Jun; 1(3): 129–135